Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αίολου

Μέ βαριά ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα η ανδρική ομάδα στον Αστακό απέναντι  στον τοπικό Αίολο με σκορ 96-44.
Η ομάδα του Δημήτρη Ρηγογιάννη ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με σκορ 17-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και από την στιγμή που οι Σεϊτανίδης (κορυφαίος ως εκείνη τη στιγμή) και Τσιαμάκης που βοηθούσε πολύ στην άμυνα τραυματίστηκαν η ομάδα αποσυντονίστηκε. Οι μικροί που τους αντικατέστησαν παρόλο που τα πήγαν εξαιρετικά δεν μπόρεσαν να κοντράρουν σε δύναμη τα μεγάλα κορμιά του Αίολου και έτσι το παιχνίδι ξέφυγε και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 51-14.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία και ο coach έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες από τους περισσότερους εκ των οποίων έμεινε ικανοποιημένος για την προσπάθειά τους απέναντυ σε έναν πολύ καλύτερο αντίπαλο.
Κορυφαίοι για τον ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασο οι Κούσης, Σεϊτανίδης και Λύγδας, ενώ πολλές μάχες έδωσε και ο Ζαμπάρας με πολύ πιο ψηλούς και δυνατούς αντιπάλους.

ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος (Ρηγογιάννης): Τσιαμάκης, Σεϊτανίδης 6, Κουφόπουλος, Βατίστας 6, Ρηγογιάννης 3(1), Παπούτσης 5, Κοντονάσιος, Πατούλας 3, Χαϊδής, Ζαμπάρας 3, Λύγδας 6, Κούσης 12.
Αίολος Αστακού (Θάνος): Λιόλιος 3, Σταμόπουλος 10, Πανάρας 26(4), Σούρλας 19(5), Σπανός 15(4), Καλισώρας 17(1), Αγγελόπουλος 4, Κρικρής 5(1).
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-2, 25-19, 20-11