Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Αντρίκιο διπλό οι Παίδες

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η ομάδα Παίδων μέσα στην Ναύπακτο επί του τοπικού ΠΑΣ με σκορ 47-62.
Η ομάδα του Π. Γιαρτζά ήθελε νίκη μεγαλύτερη των 4 πόντων για να αποκτήσει το προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 του πρωταθλήματος, κάτι το οποίο και κατάφερε παίζοντας το καλύτερο φετινό παιχνίδι σε μια πολύ δύσκολη έδρα.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά από την αρχή και με μπροστάρηδες τους Ρηγογιάννη, τον γεννημένο το 2000 Πατσατζόπουλο αλλά και χάρη στην τεράστια αμυντική συνεισφορά του Αϋφαντόπουλου που περιόρισε την δράση του Αλεξανδρή, πήρε το προβάδισμα από νωρίς και απειλήθηκε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και η ομάδα της Ναυπάκτου έκανε την αντεπίθεσή της.
Όμως η πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο τελευταίο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την ψυχραιμία στην επίθεση έδωσαν το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 10-13, 14-10, 10-18
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Γιαρτζάς) Ρηγογιάννης 18(2), Πατσατζόπουλος 16, Αϋφαντόπουλος 5(1), Καβαθαντζίδης 2, Γυφτάκης 6, Τσαπέπας 7, Κοντονάσιος 8 (15 ριμπ.), Βαγενάς, Σταμούλης, Γιαρτζάς, Σταθόπουλος, Μερμύγκης.