Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Τσάμπα ήττα και αποκλεισμός από τον Μεγάλο Τελικό

Δεν τα κατάφεραν τελικά οι Παίδες να κάνουν άλλη μια υπέρβαση και να προκριθούν στον τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων καθώς γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Παναιτωλικό με σκορ 55-52.
Η ομάδα του Π. Γιαρτζά βρέθηκε πολύ κοντά στο να σημειώσει μια τεράστια επιτυχία αλλά η αστοχία στις βολές στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και η αποβολή του εκπληκτικού Τσαπέπα με 5 φάουλ 7 λεπτά πριν την λήξη, συντέλεσαν στο να χαθεί η πρόκριση και να μείνει η ικανοποίηση αλλά και η αναγνώριση για την εκπληκτική προσπάθεια όλων.
Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-0. Στη συνέχεια όμως ο Πήγασος αντέδρασε και με μπροστάρη τον Τσαπέπα και άξιο συμπαραστάτη τον Πατσαντζόπουλο μείωσε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στους 2 (15-13) και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 30-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας εκπληκτική άμυνα στα ατού των αντιπάλων κατόρθωσε να προηγηθεί με 8 (30'' πριν το τέλος προηγούταν με 11).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός εκμεταλλευόμενος τη αποβολή με 5 φάουλ του Τσαπέπα έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους σκορ 14-3 προηγήθηκε 4 πριν το τέλος με 51-48. Η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει 51-51 2' πριν το τέλος με καλάθι του Πατσαντζόπουλου και το παιχνίδι έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς.
Στον εναπομείναντα χρόνο ο Παναιτωλικός ήταν πιο ψύχραιμος (η ομάδα μας είχε 1/6 βολές) και προκρίθηκε στον τελικό...

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 15-19, 7-13, 18-7

ΦΙ.ΜΠΑ Πήγασος (Γιαρτζάς): Σταμούλης, Αϋφαντόπουλος 4(1), Καβαθαντζίδης 4, Βαγενάς 2, Γυφτάκης, Τσαπέπας 17(1), Πατσαντζόπουλος 14, Γιαρτζάς, Κοντονάσιος 2, Ρηγογιάννης 5(1), Σταθόπουλος 4.

Παναιτωλικός (Λιόκαυτος): Κυριλής 15, Θεράπος, Πιστιόλης 2, Καρέτσος, Λιόκαυτος 2, Δημητριάδης 18(1), Σμυρλής, Παπαϊωάννου, Κτσίμπας 6, Ραυτογιάννης, Παπαπάνος 4, Μινασιάν 8.