Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

Δυσκολεύει η πρόκριση

Σε δύσκολη θέση όσο αφορά την υπόθεση πρόκριση στους τελικούς της Β ΕΣΚΑΒΔΕ έχει περιέλθει πλέον η ανδρική ομάδα ύστερα από την εντός έδρας ήττα με σκορ 58-60 από τον Αία Άρτας.
Δύο αγωνιστικά πρόσωπα στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας. Ένα κάκιστο επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσε μόνο 5 πόντους και ένα πάρα πολύ καλό στο δεύτερο που κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση και να προηγηθεί στο ημίχρονο με +3 (29-26).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίας έπαιξε πιο έξυπνα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα χαζά φάουλ των παικτών του Δ. Ρηγογιάννη και έχοντας 13 από τους 17 πόντους που σημείωσε σε αυτό το διάστημα από βολές, πήρε και πάλι προβάδισμα 3 πόντων (40-43).
Το τελευταίο δεκάλεπτο τα είχε όλα. Εναλλαγές στο σκορ, σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά και τον τραυματισμό του νεαρού αθλητή του Αία, Μπούγια, που διακομίστηκε προληπτικά στο νοσοκομείο και όλοι του ευχόμαστε περαστικά.
Η ομάδα μας κατάφερε και πάλι να περάσει μπροστά στο σκορ με 55-51, 3:00 σχεδόν πριν το τέλος αλλά ένα φάουλ σε προσπάθεια 3 πόντων, μία τεχνική ποινή και δύο κολλητά 3πόντα εκ των οποίων το ένα τυφλό και σε νεκρό χρόνο μετέτρεψαν το 55-51 σε 55-59. Η ομάδα όμως δεν τα παράτησε. Μείωσε σε 58-59 αλλά έχοντας 0/6 βολές στα 2 τελευταία κρίσιμα λεπτά και έλλειψη ψυχραιμίας στα τελευταία 11,6" με δική της την κατοχή και το σκορ στο 58-60, δεν μπόρεσε έστω να στείλει το ματς στην παράταση και μοιραία ήρθε η ήττα που όπως ειπώθηκε στην αρχή ναι μεν δυσκολεύει την υπόθεση πρόκριση αλλά δεν την καθιστά ανέφικτη.
Δεκάλεπτα: 5-10, 24-16, 11-17, 18-17.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος (Ρηγογιάννης) Βαγενάς, Καλαϊτζίδης, Ρηγογιάννης 12(3), Τσιαμάκης 4, Σεϊτανίδης 13(1), Πατούλας 4, Πετρόπουλος, Μπαρμπάκης, Παπαδόπουλος 2, Ζαμπάρας 8, Λύγδας 7, Τσαπέπας 2.