Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Νίκη για Παίδες, ήττα για ΜΙΝΙ 2001

Το Σάββατο η ομάδα ΜΙΝΙ 2001 γνώρισε την ήττα από τον ΑΟ Αγρινίου με σκορ 55-57 για την προτελευταία αγωνιστική του Α΄ Ομίλου για την πρώτη φάση του Τουρνουά ΜΙΝΙ 2001 της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Β. Ναούμη έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση ήθελε την νίκη (με +3) ώστε να τερματίσει πρώτη στον όμιλο.
Το παιχνίδι όπως και αυτό του πρώτου γύρου ήταν πραγματικό ντέρμπι.
Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι ήταν κακή με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου να ηττάται με 11-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα έσφιξε, οι επιλογές στην επίθεση ήταν καλύτερες και το ημίχρονο τελείωσε 29-33 υπέρ του ΑΟΑ.
Η ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο στο τέλος του οποίου η ομάδα μας έχανε με 1 πόντο (44-45).
Η πολύ μεγάλη προσπάθεια για νίκη που κατέβαλαν οι μικροί δεν είχε αποτέλεσμα ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η ομάδα κατέλαβε την δεύτερη θέση και θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ αγώνα τον δεύτερο του Γ Ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 11-23, 18-10, 15-12, 11-12.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: Καραπιπέρης 22, Τασολάμπρος 13, Χουλιάτας 8, Μαργώνης 7, Καρράς 2, Τασούλης 2, Χειμώνας 1.

Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα Παίδων αντιμετώπισε την αντίστοιχη της ΓΕ Αγρινίου για την 9η αγωνιστική (τελευταία του πρώτου γύρου) του πρωταθλήματος Παίδων επικρατώντας με 52-32.
Έτσι η ομάδα του Π. Γιαρτζά πρόσθεσε μια ακόμη νίκη (ρεκόρ 5-3), εδραιώθηκε μόνη τέταρτη στην βαθμολογία του Α Ομίλου και συνεχίζει την προσπάθειά της ώστε στις 9 εναπομείναντες αγωνιστικές του δευτέρου γύρου να κατορθώσει να πλασαριστεί σε μια εκ των τριών πρώτων θέσεων που σημαίνει και πρόκριση στους 8.
Τα δεκάλεπτα: 8-4, 7-11, 18-13, 19-4
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Γιαρτζάς) Σταμούλης, Αϋφαντόπουλος 3, Τσαπέπας, Βαγενάς, Γυφτάκης 15(2), Γιαρτζάς 2, Πατσατζόπουλος 4, Κοντονάσιος 9, Θεοφάνης 3(1), Ρηγογιάννης 12(2), Μερμύγκης 2, Σταθόπουλος 4.