Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

"Λύγισε" στο τελευταίο δεκάλεπτο

Μία ακόμη ήττα, αυτή τη φορά από τον ΑΓΟ Αιτωλικού, γνώρισε η ομάδα μας με σκορ 67-79.
Το παιχνίδι ήταν καρμπόν με αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής εναντίον της ΑΛΦΑ 93.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα ξεκίνησε δυνατά και χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Βατίστα αυτό το χρονικό διάστημα, βρέθηκε να προηγείται με 25-18.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά με την ομάδα μας να εκμεταλλεύεται την αστοχία του αντιπάλου και να κατορθώνει 6 λεπτά πριν την ανάπαυλα να προηγείται με +14 (34-20). Σε εκείνο το σημείο οι ψηλοί Λύγδας και Βατίστας φορτώνονται με φάουλ, η άμυνα γυρνάει σε ζώνη και ο Γρατσινόπουλος την τιμωρεί. Έτσι το ημίχρονο κλέινει στο +5 (41-36).
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 23' ο ΑΓΟ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (41-43) αλλά η ομάδα αντέδρασε και επανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ (54-52 στο 30').
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κούραση, η έλλειψη εμπειρίας και εναλλακτικών λύσεων στους ψηλούς (Λύγδας και Βατίστας συμπλήρωσαν 5 φάουλ) συντέλεσαν στο να ξεφύγει το παιχνίδι υπέρ του αντιπάλου και να διαμορφωθεί το τελικό 67-79.
Από την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Κωστακιώτης, Βατίστας και Σεϊτανίδης ενώ από την ομάδα του Αιτωλικού όλη την ζημιά την έκαναν οι έμπειροι Γρατσινόπουλος Β. και Μακρής.
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 16-18, 13-16, 13-27.
ΦΙ.ΜΠΑ Πήγασος: (Ναούμης) Τσιαμάκης 2, Καρράς, Σεϊτανίδης 13(2), Βατίστας 15(1), Ρηγογιάννης, Κωστακιώτης 21(6), Παπούτσης 5(1), Μπάρκας, Χαϊδής, Παπαγεωργίου, Λύγδας 6, Κούσης 5(1).
Α.Γ.Ο. Αιτωλικού: (Μηλιώνης): Κουφός 10(2), Γρατσινόπουλος Β. 28(5), Κοριαλός 2, Γρατσινόπουλος Γ. 13(1), Κιουτσούκαλης 11(2), Μακρής 15