Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

Αξιοπρεπής εμφάνιση παρά τις ελλείψεις

Την ήττα με σκορ 67-55 γνώρισε η ομάδα Ανδρών του συλλόγου από τον Παναιτωλικό, και σε συνδυασμό με την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής (εντός από Ομόνοια Ναυπάκτου) το έργο της για παραμονή στην κατηγορία έγινε εξαιρετικά δύσκολο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Γκρίζη προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους.
Η ίδια εικόνα και στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου με τον καλύτερο Παναιτωλικό να προηγείται ακόμη και με 15 πόντους, όμως η ομάδα μας με όπλο την άμυνα κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο στους 8.
Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και χάρη σε ένα σερί 3-10 η διαφορά πήγε στο 25' στον πόντο (39-38) αλλά η κούραση και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων (Κωστακιώτης, Σεϊτανίδης και Τσιαμάκης δεν αγωνίστηκαν) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που κατάφεραν και πάλι να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας 10-12 πόντων την οποία και διατήρησαν ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: Α:17-11 Β:19-17 Γ:14-12 Δ:17-15
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λιόκαυτος): Γκρίζης 21, Θ.Κυριλής 15(1), Παρθένης 5, Κάκκος, Καλλιακμάνης, Στεφανάτος 9(1), Κουτρουμάνος 3(1), Κυριλής Δ. 14
ΦΙ.ΜΠΑ. ΠΗΓΑΣΟΣ (Ρηγογιάννης): Βατίστας 6, Ζαμπάρας 12(1), Κούσης 12(1), Παπουτσής 14(2), Πατούλας 6, Λύγδας 3, Παπαγεωργίου 2