Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Νίκη γοήτρου

Την τρίτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ σημείωσε η ομάδα μας απέναντι στον Παναιτωλικό με σκορ 71-66.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19-17 υπέρ της ομάδας του Δ. Ρηγογιάννη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός αύξησε την πίεση στην άμυνα (δέχτηκε μόλις 8) και πέρασε μπροστά. Με την λήξη του ημιχρόνου η διαφορά ήταν 5 υπέρ της ομάδας του Ν. Λιόκαυτου ενώ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη καθώς οι αντίπαλοι αστόχησαν σε 7 συνεχόμενες βολές.
Την νευρικότητα αυτή των αντιπάλων εκμεταλλεύτηκε η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 24-13 μπήκε στην τελευταία περίοδο του αγώνα προηγούμενη με 6 (51-45).
Η ομάδα μας παίζοντας ελεύθερα κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 9 αλλά ο Παναιτωλικός αντέδρασε και μείωσε στους 3.
Στο σημείο εκείνο πήρε την ομάδα στις πλάτες του ο Πατούλας ο οποίος με κρίσιμα καλάθια (δύο εκ των οποίων στο τέλος επίθεσης) και έχοντας το απόλυτο στις βολές, αποτέλεσε την απάντηση της ομάδας μας στην ύστατη προσπάθεια των παικτών του Παναιτωλικού.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 8-15, 24-13, 20-21.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Ρηγογιάννης) Τσιαμάκης, Καρράς, Σεϊτανίδης 17, Βατίστας 6, Χαϊδής 1, Κωστακιώτης 21(5), Παπούτσης 2, Πατούλας 13, Ζαμπάρας 7, Λύγδας 4.