Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Δύσκολη νίκη για το ΜΙΝΙ2002 (video)

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, η ομάδα ΜΙΝΙ2002 επικράτησε δύσκολα της ΑΛΦΑ 93 με σκορ 39-42.

Οι μικροί του Βασίλη Ναούμη ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου είχαν χτίσει μια διαφορά 14 πόντων (1-15).
Το σκηνικό όμως άλλαξε άρδην στο επόμενο δεκάλεπτο. Η κακή αμυντική λειτουργία και οι κάκιστες επιλογές στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να ροκανίσει την διαφορά και το ημίχρονο να λήξει 18-22 υπέρ της ομάδα μας.
Στο 3ο δεκάλεπτο επικράτησε η ίδια εικόνα. Η ΑΛΦΑ εκμεταλλευόμενη και την κακή μέρα πρωτοκλασάτων παικτών μας κατάφερε  στο 30' να προηγείται με 5 (31-26).
Μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου η ΑΛΦΑ εξακολουθούσε να διατηρεί ένα προβάδισμα 3-5 πόντων.
Στο τελευταίο 5λεπτο όμως, η ομάδα μας αφυπνίστηκε και κατόρθωσε με ενέργειες των Τασολάμπρου και Σχίζα να πάρει και πάλι το προβάδισμα (37-38) 3' πριν το τέλος. Η ΑΛΦΑ πέρασε και πάλι μπροστά με 39-38 στο 38'. Όμως δύο καλές άμυνες από τον Τασούλη και με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Κακούρη και Σχίζα έδωσαν αέρα 3 ποντων 7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση η ΑΛΦΑ αστόχησε σε 3ποντο για την ισοφάριση και έτσι η ομάδα μας σημείωσε την 8η συνεχόμενη νίκη.
Δεκάλεπτα: 01-15, 17-07, 13-04, 08-16
Α.Λ.Φ.Α. 93: (Καραπιπέρης) Μπανάκας Π., Καλαμπόκας 1, Παπαχρήστος 2, Παπαχρήστος Δ. 4, Λάμπρης 8, Τζούλιας 2, Μπανάκας Ν., Σιαδήμας 1, Τσιλιμπώκος 4, Κύρκος, Σαράκης 1, Χρήστου 16.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Ναούμης) Τασολάμπρος 13, Καραγιάννης, Τασούλης 12, Σκιαδάς, Στασινός, Κακούρης 11, Μπέστιας, Βασιλείου, Καραπιπέρης, Σχίζας 4, Χαντζής 2, πολύζος.