Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Ανώδυνη ήττα οι Κορασίδες

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 42-49 γνώρισε η ομάδα των Κορασίδων από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου.
Τα κορίτσια του Δ. Ρηγογιάννη ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με αιχμή του δόρατος την Τασούλη προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 13-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ με καλή άμυνα εγκλώβισε τα ατού της ομάδας μας και κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (19-19).
Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της ομάδας μας χαλάρωσε και επέτρεψε στις Τσουκαλά και Φλωρούς να δρουν ανενόχλητες και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου η ομάδα της Ναυπάκτου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 7 (32-39).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη. Ο ΠΑΣ κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 9-10 πόντων, οριακή για την πρωτιά του ομίλου (στον αγώνα του πρώτου γύρου η ομάδα μας επικράτησε στην Ναύπακτο με 10). Μάλιστα 2 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 13. Σε εκείνο το σημείο με πίεση στα 4/4 του γηπέδου και ένα σερί 6-0 η διαφορά έπεσε στο -7 που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου σημαίνει και πρωτιά στην βαθμολογία του Α' Ομίλου.
Δεκάλεπτα: 13-9, 6-10, 13-20, 10-10.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Ρηγογιάννης) Μπακή Α., Πολύζου 10, Καραπιπέρη, Τασούλη 20, Μπλαχούρα Α., Καραγκούνη 5, Σταθογιάννη 4, Πιστιόλα, Μπλαχούρα Σ., Σαμψώνα, Τσίπη, Κατερινοπούλου 3.