Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014

"Γλυκιά ήττα" και αποκλεισμός

Δεν τα κατάφερε τελικά η ομάδα ΜΙΝΙ2002 να προκριθεί στον μεγάλο τελικό του Τουρνουά Προμίνι της ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς ηττήθηκε με 71-63 από την Νικόπολη.
Η ομάδα της Πρέβεζας που είχε ισορροπία στις πεντάδες του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε από το πρώτο δεκάλεπτο να πάρει μια διαφορά 11 πόντων την οποία και διαχειρίστηκε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Τα λάθη μας (μερικά δικαιολογημένα λόγω της μικρής ηλικίας 7 εκ των 12 αθλητών) στο πρώτο ημίχρονο διευκόλυναν το έργο των παικτών της ΝΙκόπολης.
Παίζοντας ουσιαστικά εκτός έδρας, οι μικροί αθλητές μας ήταν αρκετά παραγωγικοί στην επίθεση, όμως δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Παπαχρήστου (33π), Ματσίρα (18π) και Μήχο (10π).
Όσο και αν τα τελευταία χρόνια η παρουσία ομάδων ΜΙΝΙ στην τελική 4άδα της ΕΣΚΑΒΔΕ είναι συνηθισμένη η ήττα μας στενοχωρεί. Όμως ύστερα από 4 μήνες αγωνιστικής δράσης με ρεκόρ 9 νίκες και 2 ήττες, μόνο υπερήφανοι μπορούν να αισθάνονται διοίκηση, προπονητές και γονείς (ακολούθησαν την αποστολή στην Βόνιτσα) για τα παιδιά αυτά.
Το μέλλον τους στο άθλημα που αγαπάμε θα είναι λαμπρό!!!