Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Ήττα στο τέλος...

Την ήττα με σκορ 63-51 γνώρισε η ανδρική ομάδα από την ΑΛΦΑ 93' στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Δ. Ρηγογιάννη ξεκίνησε μουδιασμένα με αποτέλεσμα να βρεθεί νωρίς πίσω στο σκορ με 10-1. Στη συνέχεια από το 5' βελτιώνοντας την άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να βρεθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούμενη με 16-17.
Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε όπως και στο δεύτερο μισό του πρώτου. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +9 (19-28) με τρίποντο του Κωστακιώτη. Όμως στα 2 τελευταία λεπτά ο αντίπαλος εκμεταλλευόμενος συνεχόμενα λάθη της ομάδας μας με ένα σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει στο καλάθι και οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 26-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει συνεχώς. Προς το τέλος του δεκαλέπτου η ΑΛΦΑ 93 κατάφερε να αποσπαστεί με 6 πόντους όμως χάρη στους Ζαμπάρα και Κούση η ομάδα μας μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά και να μειώσει στον πόντο.
Στα τελευταία δέκα λεπτά η κούραση και η απειρία στοίχησαν με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να ξεφύγει στο σκορ και η ομάδα μας να γνωρίσει την τέταρτη συνεχόμενη ήττα αφήνοντας όμως απόλυτα ικανοποιημένο τον coach για την προσπάθεια αλλά και την σαφή βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την κάκιστη του παιχνιδιού με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου.
Από την ομάδα μας κορυφαίος ήταν ο Ζαμπάρας ενώ από την ΑΛΦΑ 93 που έπαιξε χωρίς Τσιαμάκη και Καραγιώργο οι Τάγκας και Τσάσσης έκαναν την διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 10-11, 19-15, 18-08.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Σωτηρόπουλος Π, Διαμάντης 2, Τσιρόπουλος 3, Στραβοδήμος, Τάγκας 20, Ηλιού, Σταυρόπουλος 9(1), Κολοβάκης, Μήλος 3(1), Αγγουριάς 2, Τσάσσης 19, Σωτηρόπουλος Θ 5(1)
ΦΙΜΠΑ Πήγασος (Ρηγογιάννης): Μπάρκας, Καρράς, Σεϊτανίδης 6, Βατίστας 8(1), Ρηγογιάννης, Κωστακιώτης 9(2), Παπούτσης 2, Πατούλας 2, Ζαμπάρας 14(3), Λύγδας 2, Κούσης 8(2)