Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Τσάμπα ήττα ...

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος από την Ομόνοια Ναυπάκτου με σκορ 71-72.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα με τον Κουτσογιάννη να σημειώνει όλους τους πόντους της Ομόνοιας στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στην συνέχεια η ομάδα του Δ. Ρηγογιάννη παίζοντας καλύτερη άμυνα στα ατού των αντιπάλων κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2 πόντους (29-27).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και πήρε και πάλι μια διαφορά 5-6 πόντων όμως και πάλι ο Πήγασος αντέδρασε σωστά και στο 30' το σκορ ήταν 48-50.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο του Τσιαμάκη και τρία του Κωστακιώτη ο Πήγασος παίρνει αέρα 7 πόντων στο 35΄ (σε εκείνο το σημείο τραυματίζεται ο Κωστακιώτης και αποχωρεί).
Στα τελευταία 5 λεπτά η Ομόνοια με άμυνα ζώνης ροκανίζει την διαφορά και φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (68-68) 1:25 πριν το τέλος και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών του Πηγάσου από την γραμμή των βολών (2/9 στα τελευταία 3 λεπτά) παίρνει μια σπουδαία νίκη για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 18-12, 19-23, 23-22
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος (Ρηγογιάννης): Τσιαμάκης 8(2), Πετρόπουλος, Σεϊτανίδης 19(2), Βατίστας 8, Ρηγογιάννης,  Κωστακιώτης 20(6), Παπούτσης, Πατούλας, Χαϊδής, Ζαμπάρας 9, Λύγδας 7, Μπάρκας.
Ομόνοια Ναυπάκτου (Παπούλιας): Κουτσογιάννης 36(3), Κωνσταντίνου 2, Σχινάς, Μπίμπας 9(2), Κόκλας, Παρασκευόπουλος, Κουγιουμτζής, Βλαχογιάννης 16(2), Χωραφάς 9(1)