Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Στους 8 το ΜΙΝΙ2002

Πρώτη νοκ-άουτ νίκη για τα μωρά του Βασίλη Ναούμη με σκορ 49-47 απέναντι στην πολύ σκληρή ομάδα της Βόνιτσας αλλά και σε δύο διατητές που προκάλεσαν τους φιλάθλους και των δύο ομάδων.
Άγχος στο πρώτο δεκάλεπτο για την πρώτη 5άδα η οποία ενώ είχε καλές δημιουργίες ήταν άστοχη και δεν είχε ενέργεια στην άμυνα.
Η δεύτερη 5άδα ισορρόπησε την κατάσταση και στο β΄ ημίχρονο που επιτρέπονται και οι αλλαγές η ομάδα μας πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων (37-31) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Όλα πάντως κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Βόνιτσας πήρε προβάδισμα 6 πόντων (45-39) αλλά η ομάδα μας με πίστη για την νίκη γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 στο τελευταίο 5λεπτο μετέτρεψε το 39-45 σε 49-47.
Όλα τα παιδιά ήταν εξαιρετικά και έδειξαν μεγάλη ωριμότητα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού παρά το νεαρό της ηλικίας τους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.
Επόμενος αντίπαλος σε νοκ-άουτ αγώνα για την πρόκριση στον ημιτελικό η ΓΕ Αγρινίου.
Δεκάλεπτα: 4-10, 14-10, 19-11, 12-16.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος (Ναούμης) Τασολάμπρος 31(2), Χαντζής 10, Κακούρης 2, Σχίζας 2, Γουβαλάρης 2, Τασούλης 2.