Σάββατο 14 Μαρτίου 2015

Το πρώτο βήμα έγινε

Σπουδαία νίκη με σκορ 63-51 επί του ΑΣ Λέων Μεσολογγίου σημείωσε η ομάδα των Ανδρών παίρνοντας έτσι προβάδισμα 12 πόντων ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της επόμενης εβδομάδας στο Μεσολόγγι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες απόρροια της σπουδαιότητας του αγώνα.
Έτσι καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε 26-25 υπέρ της ομάδας μας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μεσολογγίου εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα των παικτών μας πήρε αέρα 10 πόντων όμως με 3 τρίποντα του μικρού Ρηγογιάννη η ομάδα αφυπνίστηκε και έφερε τον αγώνα στα ίσια (45-45 στο 30').
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με άμυνα για σεμινάριο και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση η ομάδα του Δ. Ρηγογιάννη πήρε διαφορά 13 πόντων 4" πριν το τέλος αλλά χάρη σε ένα ανόητο φάουλ στο σημείο εκείνο ο Λέων με 1/2 βολές μείωσε στους 12.
Κορυφαίος για την ομάδα μας ο Σεϊτανίδης και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρηγογιάννης και Κοσμάς.
Αρνητικά στοιχεία για την ομάδα οι 13/28 βολές και τα 27 λάθη.

Δεκάλεπτα: 14-11, 12-14, 19-20, 18-6.

ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος (Ρηγογιάννης): Ρηγογιάννης 15(3), Τσιαμάκης, Βαγενάς 2, Σεϊτανίδης 14, Κοσμάς 11, Πετρόπουλος, Πατούλας, Παπαδόπουλος 2, Καλαϊτζίδης, Ζαμπάρας 7(1), Λύγδας 4, Τσαπέπας 8.